Bu Kadar da Sahtecilik Olmaz Dedirten Tablolar

  
   Torik Yazarı                        

Etienne Terrus 1857-1922 yılları arasında yaşamış bir Fransız ressam. Hayatının büyük kısmını Fransa’nın İspanya sınırında yer alan Elne şehrinde geçirmiş. Özellikle doğa resimleriyle tanınıyor. Genellikle, Fransız Katalunyası diye bilinen ve 17. yy’da Fransa’ya geçen bölgenin resimlerini yapmış.

Bu küçük Elne şehrinde bir Terrus Müzesi bulunuyor. Müzede sanatçının 140 eseri sergileniyor. Bu eserler arasında yağlıboya tablolar, sulu boya çalışmalar ve desenler yer alıyor. Bu koleksiyon için Elne Belediyesi yaklaşık 120.000 Euro harcamış. Ayrıca bölgede yer alan birçok kuruluş da sanatçının eserlerini satın alıp müzeye bağışlamış.

Buraya kadar garip bir şey yok. Ama olay, bir sanat eksperinin müzeyi gezmesiyle patlıyor. Terrus’un yaptığı öne sürülen peyzajların bazılarında sanatçının öldüğü 1922 yılında ortada olmayan binalar, yollar var. Terrus’un bu tabloları yapmış olma ihtimali yok. Bu tespit üzerine müzedeki 140 eser inceleniyor ve, sıkı durun, tam 82’sinin ‘sahte’ olduğu ortaya çıkıyor. Tabii ortalık karışıyor.

Terrus imzalı orijinal bir tablo

Sanat eksperleri bu tarz sahte tabloların birçok kamu müzesinde yer aldığını söylüyorlar. Bu tarz küçük şehir, hatta kasaba müzelerini ‘kandırmak’ tabii ki daha kolay. Elne şehri de kendi sanatçısını onurlandırmak isterken o sanatçıyla hiç alakası olmayan yeni tabloları müzesine doldurmuş ne yazık ki!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI